İLETİŞİM

Abdi İbrahim Tower

Reşitpaşa Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi No: 4 Maslak - Sarıyer 34467 İstanbul

(212) 366 84 00 info@abdiibrahim.com.tr

WEWALK AKILLI BASTON

 

Görme engellilerin sokaktaki hayatlarını bastonları kolaylaştırıyor. Baston sayesinde düşme, takılma gibi sorunları çözüyorlar. Fakat bir yere giderken sokaktaki sesli yönlendirmeler yeterli olmadığı için, başka insanlara sorma veya yardım alma ihtiyaçları oluşuyor.

 

Teknolojinin gelişmesiyle cep telefonlarının sesli destek özelliklerinin görme engellilerin hayatını kolaylaştırmasına rağmen bir elde baston bir elde telefon ile sokakta yürümek zorlayıcı olabiliyor. Bu sebeple WeWalk; akıllı telefonlar ile bastonu birleştiren bir cihaz olarak Türk mühendisler tarafından geliştirildi.

 

WeWalk; Google Haritalar ve Alexa gibi sesli asistanla entegre olarak çalışıyor. Bu sayede bastondan gelen sesli yönlendirmeler gideceği rotada görme engelli bireyi yönlendiriyor.

 

USB girişinden şarj edilebilen batarya, engelleri algılayan ultrasonik sensor, titreşimli uyarı motorlarının yanında, dokunmatik yüzeyi ve bluetooth bağlantısı sayesinde görme engellilerin telefonlarını ellerine almadan kullanabilmesini sağlıyor.

 

WeWALK, touchpad üzerinden telefon kontrolü sağlayarak bir elin tamamen boşta kalmasına imkan veriyor. Bu sayede görme engellilerin toplu taşıma araçlarına binerken veya merdivende yaşadıkları denge problemlerini de en aza indirmiş oluyor.

 

Birçok farklı mobil uygulama geliştiricisinin; uygulamalarını WeWalk ile entegre hale getirmesine olanak sağlıyor. Böylelikle engelliler için aynı akıllı bastonu kullanıp, daha fazla uygulama ve özelliğe erişme olanağı sağlıyor.
YUKARI ÇIK