İLETİŞİM

Abdi İbrahim Tower

Reşitpaşa Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi No: 4 Maslak - Sarıyer 34467 İstanbul

(212) 366 84 00 info@abdiibrahim.com.tr

Meslekhastaligi.org

 

2005 yılında Türkiye’de ilk kez tekstil işçilerine silikozis teşhisi konuldu ve bugüne kadar 100’den fazla işçi bu hastalıktan hayatını kaybetti. Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, savunuculuk çalışmaları yaparak silikozisle ilgili ciddi başarılar elde etti.

 

Komite çalışmaları ile 2009 yılında kot kumlama tekniğini Türkiye’de yasaklattı; silikozis hastalığını Bakanlar Kurulu kararı ile hıfzıssıhha grubuna tabi ettirdi. 2011 yılında yapılan bir yasal düzenleme ile bütün kayıt dışı çalışan silikozis hastalarına emeklilik hakkı tanındı.

 

Bu süreçte Türkiye’de meslek hastalığı ile ilgili bilincin ne kadar zayıf; bu alanda bilgiye ulaşmak için kaynakların ne kadar yetersiz olduğu fark edildi. Oysa; tedbirler alınınca meslek hastalıklarnın önüne geçilebilir.

 

Meslekhastaligi.org yaptığı savunuculuk çalışmaları ile fark yaratmıştır. Proje, başta işçiler olmak üzere ilgili kesimlerin meslek hastalığı konusunda yeterli bilgiye sahip olmasını; işveren ve yetkililerin de gerekli tedbirleri almasını ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

 

Meslekhastaligi.org, bu konuda farkındalık oluşturup ve bilinç yükselterek; işçileri doğrudan çalıştıkları sektör ile ilgili bilgilendiriyor ve meslek hastalığının önüne geçme konusunda fark yaratıyor.
YUKARI ÇIK