İLETİŞİM

Abdi İbrahim Tower

Reşitpaşa Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi No: 4 Maslak - Sarıyer 34467 İstanbul

(212) 366 84 00 info@abdiibrahim.com.tr

Abdi İbrahim
Hakkında

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim’in temelleri, iyileştirme yolculuğunu başlatan Eczacı Abdi İbrahim Bey tarafından 1912’de İstanbul’un Küçükmustafapaşa semtindeki küçük bir eczanede atılmıştır. 30 lisansörle çalışmasının yanı sıra kendi ürünlerini de geliştiren Abdi İbrahim, 200’e yakın markası ve 400’ü aşkın ürünüyle, sektörün en geniş ürün portföyüne sahiptir.

 

Güçlü vizyonu, dinamik yapısı ve çağdaş görünümü ile Abdi İbrahim 2002 yılından bu yana Türk ilaç sektöründeki liderliğini sürdürmektedir. Bugün Türkiye dışında 12 ülkede kendi organizasyonel yapılanması ile faaliyet gösteren Abdi İbrahim, Avrupa Birliği ülkelerinden Kanada’ya, Kuzey Afrika’dan Asya’ya olmak üzere 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmekte, 4.600 nitelikli çalışanıyla Türk ilaç sektöründe en yüksek istihdamı yaratmaktadır. Şirket, sektörün en geniş pazarlama ve satış kadrosuyla da öne çıkmaktadır. 

 

Abdi İbrahim Ar-Ge Merkezi, Türkiye’nin akredite edilen ilk ilaç Ar-Ge Merkezi’dir. Merkez’deki teknolojik ekipman ve mimari yapı, geleceği iyileştirme yönünde Abdi İbrahim tarafından yürütülen Ar-Ge süreçlerine verilen önemi göstermektedir.

 

Abdi İbrahim’in İstanbul Esenyurt’taki üretim kompleksinde Ar-Ge Merkezi, kimyasal ürünler üretim tesisi, Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi AbdiBio, Hormon Üretim Tesisi, Steril Oftalmoloji & Steril İnhalasyon Üretim Tesisi ve 2023 yılında üretime başlayacak Steril Enjektabl & Onkoloji Üretim Tesisi yer almaktadır. Ayrıca Kazakistan ve Cezayir’de de Ar-Ge Merkezi ve üretim tesisleri bulunmaktadır.

 

2020 yılında ilaç sektörünün öncü ülkesi İsviçre’de kurulu 83 yıllık OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın alan Abdi İbrahim, OM Pharma’nın yüzde 28,5 hissesine sahip olmuştur.  Bu satın alma ile Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç şirketi olarak tarihe geçen Abdi İbrahim aynı zamanda, OM Pharma satın almasını gerçekleştiren girişim grubunun tek yabancı ortağıdır. 

 

100. yılında “Akılcı İlaç Kullanımı Kampanyası’nı hayata geçiren Abdi İbrahim, kampanya ile toplum sağlığı ve ülke ekonomisi açısından önem taşıyan bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda, toplumsal farkındalık düzeyini artırmayı ve uzun vadede davranış değişikliği yaratabilmeyi amaçlamaktadır. 2015 yılında Abdi İbrahim, Sultan II. Bayezid Edirne Dârüşşifası’nı 15-18. yüzyıllar Osmanlı Tıbbı temasıyla yeniden kurgulayıp iyileştirerek ve çağdaş bir müzeye dönüştürerek gelecek kuşaklara armağan etmiştir. Abdi İbrahim gerçekleştirdiği bu proje ile iletişim ve sosyal sorumluluk alanlarında ulusal ve uluslararası toplam 6 ödüle layık görülmüştür.

 

2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayarak önemli bir adım atan Abdi İbrahim; insan hakları, çevre ve sosyal sorumluluk alanlarında ulaştığı üstün standartları paylaşma fırsatı yakalamıştır. Bunun yanında Abdi İbrahim, sürdürülebilirlik çalışmalarında faaliyetlerini Küresel Raporlama Girişimi’nin (GRI) A seviyesine odaklayarak dördüncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlamıştır. 

 

Değişen dünyanın iyileştiren gücü Abdi İbrahim; 2025 vizyonu doğrultusunda uluslararası pazarlardaki etkinliğini her geçen gün artırmakta, ulusal güçlü liderliğinin yanı sıra dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasında yer alma hedefiyle faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.
YUKARI ÇIK